روضه رضوان

الا بذکر الله تطمئن القلوب

روضه رضوان

الا بذکر الله تطمئن القلوب

📝چهارراه استانبول، دوما و جام زهر نهایی 


🔹تیرماه 1367 در شرایطی که ایران هنوز شعار جنگ جنگ تا پیروزی سر می‌دهد، مقامات ارشد مسئول جنگ طی نامه‌ای محرمانه خطاب به رهبر فقید انقلاب اسلامی اعلام می‌کنند با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و نیز عدم همراهی عموم مردم با جنگ باید هر چه سریع‌تر آتش‌بس را پذیرفت و در نتیجه این نامه امام #جام_زهر را سر کشیده و جنگ به اتمام رسید.


🔸بنظر می‌رسد آنچه این روزها در بازار ارز می‌گذرد علاوه بر اینکه معلول سیاست‌های اقتصادی دولت نئولیبرال حسن روحانی (دولت اتاق بازرگانی) است باید در قالبی دیگر مورد تحلیل قرار گیرد و آن هم پیش‌درآمدی برای پروژه اصلی دولت (و البته بخش‌های مهمی از نظام) در عرصه سیاست خارجی یعنی تنش‌زدایی است.


🔹پس از اتمام مساله هسته‌ای در دولت یازدهم که با استفاده از فشار روانی و اقتصادی سنگین روی مردم در نتیجه تحریم‌های داخلی و خارجی در انتهای دولت دهم صورت گرفت، دو مساله جدی دیگر میان جمهوری اسلامی و آمریکا باقی ماند: موشک‌ها و منطقه؛ مسائلی که بخشی از تحریم‌های وارده بر کشور ناشی از آنها بوده و دولت در مورد آنها به ویژه در مساله موشکی مواضع متناقض (از نفی هر گونه مذاکره تا #گپ_موشکی ) داشته است.


🔸اما دولت برای حل این دو پرونده چه خواهد کرد؟ بنظر می‌رسد کنار هم قرار دادن چند ماجرا بتواند ترسیم‌گر پازلی برای بستن این دو پرونده باشد.


🔹ارزش پول ملی طی مدت کوتاهی شدیدا سقوط کرده و به تبع آن فشار اقتصادی و روانی بر عموم مردم افزایش یافته است، حامیان دولت در شبکه‌های اجتماعی القا می‌کنند سپاه در تلاش است علیه حسن روحانی کودتا کرده و خرید گسترده ارز و بالا بردن قیمت آن ناشی از تلاش‌های این نهاد برای کودتا است.


🔸چند هزار کیلومتر آنسوتر ادعا می‌شود که دولت بشار اسد به شهر دوما حمله شیمیایی کرده است، ترامپ در سخنانی تند ایران و روسیه را شریک این ماجرا دانسته و وعده هزینه سنگین برای این قضیه می‌دهد. در همین حین ناوهای جنگی آمریکا به سوی سوریه در حرکتند و خبرها از حمله‌ای نسبتا گسترده به سوریه که همزمان با هدف قرار دادن پایگاه‌های ایران در این کشور خواهد بود حکایت دارد.


🔹بر بستر نارضایتی گسترده مردم از عملکرد دولت، شهرهای مختلف کشور در دی‌ماه شاهد ناآرامی‌هایی بود که حاصل آن نزدیک به 30 کشته بود. این ناآرامی‌ها به مناطق مرکزی تهران نیز کشیده شد، ناآرامی‌هایی که به گفته شاهدان عینی بسیار مشکوک به نظر می‌رسید از این حیث که به راحتی قابل مدیریت توسط نیروی انتظامی بود اما برخورد جدی ملاحظه نمی‌شد،‌برخی خبرها حاکی از دستور دولت به ناجا برای عدم برخورد بود.


🔸ترامپ در دی سال 96 و در هنگام امضای تعلیق تحریم‌های هسته‌ای برای مدت 4 ماه ‌تاکید کرد دیگر تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق نخواهد کرد مگر این که ایران در دو مساله موشکی و تروریسم (منطقه‌ای) پای میز مذاکره آمده و شرایط آمریکا را بپذیرد به عبارت دیگر ترامپ قصد دارد در انتهای اردیبهشت #برجام را پاره کند.


🔹نتیجه پاره شدن برجام، بازگشت تحریم‌های هسته‌ای و رخ دادن مجدد و البته شدیدتر بحران ارزی سال 91 در کشور و به دنبال آن افزایش فشار بر عموم مردم و احتمالا ناآرامی‌های اجتماعی سراسری در انتهای اردیبهشت و اوایل خرداد خواهد بود که حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز در توییتی نسبت به این ناآرامی‌ها هشدار داده و تلویحا آن را به گردن یک طرف داخلی (یعنی سپاه) انداخت.


🔸از جمع موارد بالا دو هدف تضعیف جدی سپاه به عنوان طرف اصلی پرونده‌های هسته‌ای و موشکی و افزایش فشار افکار عمومی برای حل مسائل اقتصادی ناشی از تحریم‌ها حاصل خواهد شد.


🔹بنظر می‌رسد بخش‌هایی از نظام و دولت به همراه طرف‌هایی در خارج از کشور با استفاده از دو تجربه #598 و #برجام (که هر دو نشان دادند راس نظام در شرایط فشار شدید داخلی برای حفظ کلیت ساختار ناچار به کوتاه آمدن می‌شود) قصد دارند این بار #جام_زهر_نهایی را به رهبری انقلاب داده و جمهوری اسلامی ایران را برای همیشه یک شهروند سر به زیر جامعه جهانی تبدیل کنند.


🔸تصور می‌کنم پروژه جام زهر نهایی را باید در قالب کلان‌پروژه #رهبری_بعدی دید. زمانی مرحوم هاشمی رفسنجانی گفته بود اگر امام 598 را امضا نمی‌کرد هیچ کسی بعد از ایشان نمی‌توانست جنگ را خاتمه دهد.

ارسال این مطلب دلیل بر رد یا اثبات آن نیست.

@maktubat


نظرات (۱)

با این عنوان و حرف های مسخره سعی نکن بازدید وبلاگت بالا بیاد