روضه رضوان

الا بذکر الله تطمئن القلوب

روضه رضوان

الا بذکر الله تطمئن القلوب

۶ مطلب در خرداد ۱۳۹۷ ثبت شده است

به یاد شهداى راه حق و عدل و فضیلت؛ به یاد اندیشه پرتـوان زمان،

استاد شهید، دکتر شریعتى

بارالها، رحمت و درود و سلامت بر همه این جان باختگان راهت باد! 

دکتر شریعتى از استعدادها و قریحه هاى سرشار، پرارزش و پرخروش

زمان ماست. اجازه دهید نگویم «بـود»؛ چـون او زنـده اسـت

دکتر شریعتى نسبت به سن خود انسانى بسیار پرمطالعه و کتابخوان

بود. او خیلى کتاب خوانده بود و خیلى مطالعه کرده بود: در زمینـه ادب،

فرهنگ و تمدن بشرى، در زمینه مکتبهاى اجتماعى و جامعه شناسى نـو

و رابطه آنها با میراث گذشته، در زمینه تاریخ و در زمینه اسلام؛ اما نـه در

خطى که در حوزههاى اسلامى به عنوان خط اجتهاد دنبال مى شـود؛ بلکـه

در خط یک انسان متولد شده در خانه مطالعات اسلامى (در خانـه اسـتاد

شریعتى(، در خانه اى که چشم فرزند به کتابخانه پدر گشوده شد و خـود

را با انبوهى از کتب قرآن، تفسـیر، تـاریخ، حـدیث و کتـاب هـاى دیگـر

مواجه دید و نزد پدر درس آموخت. او انسانى است که در درجه اول، از

نظر تحصیلات، با فرهنگ نو بشرى رو به روست؛ اما یک زمینـه ذهنـى و

وجدانى دارد که دائماً او را بهسوى خود مىکشاند: زمینـه اسـلامى. ایـن

است که در هر مطالعه اى در فرهنگ نو به سـؤالى در رابطـه بـا فرهنـگ

اسلام و بینش اسلامى و مکتب اسلام برخورد مىکند.

دکتر چنین‌ کسی‌ بود، آرائش، اندیشه‌هایش، برداشتهای‌ اسلامی‌اش، برداشتهای‌ اجتماعی‌ اش‌ در حال‌ دگرگونی‌ و در مسیر شدن‌ بود چون‌ انسان، موجودی‌ است‌ در حال‌ شدن، نه‌ فقط‌ انسان، همه موجودات‌ عالم‌ طبیعت‌ واقعیت‌های‌ شدنی‌ هستند ولی‌ انسان‌ در میان‌ همه موجودات‌ شدنش‌ شگفت‌انگیزتر است.دکتر کسی بود که هدفش شناخت هر چه بیشتر اسلام بود،او نمی تواند در مسائل جامعه شناسی غرب غرق شود و نمی شود چون در برخورد با هر مسئله ای هر تحقیقی هر نظریه ای ،هر مکتبی یک سؤال نو هم برای او بوجود می آید؛علی!!!!رابطه ان با اسلام چیست؟؟؟؟

دکتر علی شریعتی جستجوگری در مسیر شدن،نوشته ی استاد شهید دکتر بهشتی

یه بار جمله ای در جایی خوندم منتسب کرده بودن به دکتر شریعتی(ولی بعید می دونم،شایدم باشه،الله اعلم)گفته بود ؛سخت و دردناک است که تو را نفهمند ولی سخت تر و دردناک تر اینه که تو را اشتباهی و کج بفهمند...

فبشر عباد،الذین یستمعون القول......


  • Mehrdad Hassani

قورباغه ها بى اعتنا به وسعت هستى

 در کنار باتلاق ها،

 با دستهاى بلندشان، با کثافت ها پیمان بسته اند. 

 به گل ها و کرم ها قانع هستند

 سوسک ها برایشان ترانه مى خوانند. 

 قورباغه هاى مست

سرشار از شادى و خیال

روى دو پا نشسته

شکسته، شکسته مى خوانند

اینجا بهشت ماست. 

اینجا بهشت برین است.

علی صفایی(ع ص)

مطمئنا" خداوند انسان را نیافرید تا اوج آرزو و تمنایش فقنا عذاب النار باشد

کسی که در رکود و بی حرکتی درجا می زند یقینا"یک روز طغیان میکند،ان الانسان لیطغی

زبیر ها در حالی که با پیامبر بودند از اسلام به کفر رسیدند و سلمان ها از راهی دور در حال کفر به اسلام رسیدند،تفاوت زبیر و سلمان در رکود و حرکت است

اسلام راکد به کفر می رسد و کفر متحرک به اسلام

در زمانه ی خودمان هم کم نیستند چنین شخصیت هایی کافیست نگاهی به همین چهل سال انقلاب بیاندازیم.

  • Mehrdad Hassani

طرح تجزیه ایران حقیقتی است که هر از چند گاهی توسط آمریکا و هم پیمانانش مطرح میشود.

پس از انقلاب اسلامی در ایران ،از سال ۵۷ به طور مستمر از طرف کشور های خارجی و عوامل نفوذی آنان در داخل کشور حرکت هایی صورت می گیرد .در برهه ای از زمان ها این تحرک ها بسیار چشمگیر بوده همانند جنایت های مجاهدین خلق وکودتای نوژه،جنگ هشت ساله،اغتشاشات ۷۸و۸۸ و گه گاهی هم زود گذر بوده که تقریبا هر سال موارد متعددی از آن در کشور اتفاق می افتد.

متاسفانه به دلیل ضعف در ساختار های قانونی و سو مدیریت و اختلاف های شدید در موارد کلان ملی و بین المللی و تقریبا میشود گفت نا کارامدی اقتصادی جمهوری اسلامی نسبت به وضعیت مطلوب ،هر نوع نقشه ی دشمن برای ضربه زدن به این نظام را به مراتب تشدید کرده است.

پس از تظاهرات دی ماه پارسال مردم که باز هم توسط گروه هایی سو استفاده گر به بیراهه کشیده شد و عده ای کشته و زخمی شدند،هر هفته شاهد تظاهرات هایی و اعتراضاتی در گوشه و کنار ایران هستیم.

از طرفی هم اوضاع سیاسی در داخل اشفته است، از احمدی نژاد گرفته تا دولت لیبرال روحانی و مجلس ناکارامد و قوه قضاییه ای که انبوه اتهام ها به سمتش نشانه رفته

چند روز پیش هم سران امریکا با دادن کد رمزهایی به سایر مخالفین وعده داده اند که تیر ماه منتظر باشید.عربستان هم که از پارسال و به گفته ی ولیعهد جوان میخواهد جنگ را به داخل کشور بکشاند و منافقین هم به عنوان بازوی عملیاتی همیشه در صحنه هستن،با توجه به شواهد موجود و دشمن های سرسخت و کینه جو با قطعیت میتوان گفت که طرح تجزیه ایران نزدیک به عملیاتی شدن است(هر چند عده ای این حرف ها را توهم توطئه میخوانند)

به هر حال همه ی دشمنان خارجی و داخلی دست به دست هم داده اند که این طرح شوم رو اجرایی کنند و باز هم چشم ما به لطف خداوند است و درایت های رهبری و مردمی که انقلاب کردند و تا جانی هست پای انقلاب ایستاده اند

مکروا و مکرالله و الله خیر الماکرین

  • Mehrdad Hassani

...  کدام حکومت مقدس است ....


هر نظامی سعی در مقدس جلوه دادن خویش دارد ؛ اما کدامین نظام مقدس است؟!!!!!

قبل از پاسخ به این سوال باید پرسشی دیگر مطرح شود ،آن هم اینکه منظور از مقدس چیست ؟ آیا منظور ارتباط با عالم قدس و الهی است ؟!! یا صرف رفتار نیک و سنجیده با مردم منظور است ؟!!


در پاسخ باید گفت که در جهان حال کدام نظام میتواند ثابت کند که با عالم قدس مرتبط است ؟!! اثبات چنین ادعایی تنها با آوردن معجزه است که آن هم لااقل فعلا منتفی است  ؛  پس پر واضح است که منظور از نظام مقدس ، نظام مرتبط با عالم قدس و خدا نیست . با اجتهادات فقهی هم نمیتوان چنین ادعایی داشت و آنرا ثابت کرد .

منظور از نظام مقدس ، نظامی است که ارزش های خرد و کلان را پیاده و حاکم کند ، ارزشهایی همچون عدالت ، آزادی ، حفظ کرامت انسان‌ها ، رفاه ، امنیت شغلی و جانی ، عزتمندی ،  بسط علم و دانش و زدودن خرافات و تعصبات ،  بهداشت جسمی و روانی ، پیشرفت صنعتی ، ثبات اقتصادی و سیاسی ، جریان فرهنگهای صحیح  و ... و ... .


نظامی که چنین شعارهایی دارد ولی در عمل به گونه ای دیگر است را نمیتوان و نباید مقدس خواند ،  که در غیر این صورت حکومت #بنی_العباس را هم باید مقدس شمرد . 

اینکه چه شعاری میدهیم با اینکه چگونه عمل میکنیم تفاوت دارد

البته باید قبل از نتیجه گیری از این مطلب یک سوال دیگر مطرح کرد که علاوه بر این که باید اهداف و آرمان های یک نظام مقدس باشد و در عمل کردن به این اهداف نیز ان نظام موفق باشد تا بتوانیم نام مقدس را بر آن نظام بگذاریم، آیا پیاده سازی اهداف مقدس امری نسبی است یا مطلق؟؟

اگر پیاده سازی و اجرای اهداف امری نسبی است،نسبی نسبت به حکومت ها ی دیگر،یا امری نسبی است از این جهت که قبل از ظهور حضرت حجت (ع)اجرا کردن این اهداف نسبی است ؟؟یا اگر مطلق است ،این سوال پیش می آید که اگر واقعا حکومتی بتواند به این اهداف به طور مطلق دست یابد در ان صورت فلسفه خلقت امام زمان (عج) چیست؟؟

و در آخر ایا حکومت جمهوری اسلامی مقدس است؟برگرفته از @F_A_S_D با اندکی تغییر

  • Mehrdad Hassani

من عشق را با تو تجربه کردم

دل من، تو را مىخواهد. 

 هر چند قله ى بلند تو،

پاهاى کوتاه را شکسته

من، با پاى بلند عشق تو مى آیم... 

صداى مهربان تو

حتى از زبان رنجها به گوش مىرسد.

 من براى تو بى تابم.

 مىتوانم همچون راه هاى کوهستان

 سختى ها را در پیچ و تابم هضم کنم

 این گونه تا قله هاى بلند راهى نیست. 

من عشق را با تو تجربه کردم

تو خستگى تکرار را شکستى

تو رفتن حتى در بن بست ها را نشان دادى. 

در پشت درهاى بسته،

فریاد هم، توجیه ماندن است.

 استاد علی صفایی(ع ص)

  • Mehrdad Hassani
نامردی هم حدی داره
سال ۹۴ بود،فکر کنم سیزده بدر که ۵+۱ و ایران بیانیه ای منتشر کردن و اعلام کردن توافق داره به خوبی پیش میره ....
از فرداش شروع شد از طرف مسئولین دولتی بگیر تا اصولگرایان و ائمه جمعه و اصلاح طلبان و سپاه و ارتش و .... تبریک به رهبر ،تبریک به رئیس جمهور ،تبریک به وزیر خارجه،تبریک به مردم دلیر ایران که اقا نمایندگان قهرمان و حماسه سازان عرصه ی دیپلماسی، فرزندان غیور و سرافراز شما دارند استکبار جهانی رو به زانو درمیارن
بعد از سه ماه که تو یه دوره فشرده ۲۳تیر برجام امضا شد(توسط۵+۱و ایران)دوباره از این تیپ پیام تبریک ها و بعدشم چه استقبالی از آقای ظریف در فرودگاه و خوشحالی های به حق مردم!!!
روز تصویب برجام تو مجلس هم که آقای لاریجانی جمله ای تاریخی گفتن که همه باید یادمون باشه گفت؛تصویب برجام نظر نظام است...حال به نظر شما نظام کیست مگر رهبری و روسای قوه سه گانه و خبرگان و مجمع تشخیص و سپاه و ارتش...
تو اون دوره چون باد به طرف بادبان دکتر روحانی میومد کسی درنیومد بگه آقا اینکه خوشحالی نداره(غیر از یکی که کسی هم به حرفش گوش نداد)الان بعد از دو سال که گند برجام درومده و کسی بهتر شدن اوضاع رو درک نکرد که هیچ وضع مردم بدتر هم شد...حالا همه برای ما ژست مخالفت میگیرن،یکی نیست دربیاد بگه اخه نامردی هم حدی داره چرا تبریک برای همه ی کشوره ولی تمام فشارها و فحش ها باید برای روحانی و وزیر خارجه و دولتش باشه،خدا رو خوش نمیاد...
القصه قصد تقدیس دولت دکتر رو ندارم در عین حال که دولت دکتر روحانی مقصر هست ولی نباید تمام مشکلات رو گردن ایشون و دولتشون انداخت...
  • Mehrdad Hassani